JUOZAS MILTINIS. Legendinio režisieriaus įprasmintomis vietomis

2017 m. rugsėjo 3 d. minime legendinio režisieriaus, Panevėžio dramos teatro įkūrėjo Juozo Miltinio (1907–1994) 110-ąsias gimimo metines. Šiai jubiliejinei sukakčiai parengėme virtualią parodą JUOZAS MILTINIS. Legendinio režisieriaus įprasmintomis vietomis, kuri publikuojama portale Panevėžio kraštas virtualiai.

Genialųjį režisierių ir gabų pedagogą Juozą Miltinį, išugdžiusį ne vieną talentingą aktorių, išaugino Žemaitijos žemė: gimė Dabikinėje, Akmenės r., vaikystės dienos prabėgo Ramoniškėse (Viekšnių seniūnija), progimnaziją lankė Viekšniuose. Menininkas augo ir brendo Kaune (1928–1931; 1938–1940), Šiauliuose (1931–1932), Paryžiuje (1932–1937) ir Londone (1938), o savo kūrybinius sumanymus įgyvendino Panevėžio teatro scenoje – atvyko į Panevėžį 1940 metų pabaigoje ir pasiliko visam gyvenimui.

Sovietinės valdžios kritikuotas ir baustas (ištremtas iš teatro 1954–1959), taip pat ir įvertintas (apdovanotas įvairiais vardais ir ordinais), nepriklausomos Lietuvos apdovanotas Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino 3-ojo laipsnio ordinu (1994), o Prancūzijos vyriausybės – Meno ir Literatūros kavalieriaus ordinu (1995, po mirties), režisierius Juozas Miltinis ir jo išugdyti aktoriai ilgus dešimtmečius garsino Panevėžio teatrą Lietuvai ir Pasauliui. 

Prieštaringa, daugiabriaunė, nepakartojama režisieriaus asmenybė tapo legenda, kuri tebėra gyva jo talentą vertinusių, dvasia augusių sudėtingoje ir sujauktoje XX a. tikrovėje, žiūrovų bei režisieriaus amžininkų prisiminimuose.

Virtuali paroda JUOZAS MILTINIS. Legendinio režisieriaus įprasmintomis vietomis kviečia į kelionę garsiojo režisieriaus paženklintomis ir įprasmintomis vietomis: Akmenė – Ramoniškės – Viekšniai – Kaunas – Šiauliai – Paryžius – Kaunas – Londonas – Kaunas – Panevėžys.

Parodoje panaudoti režisieriaus paskutinėje gyventoje erdvėje (bute Algirdo g. Panevėžyje) įkurto Juozo Miltinio palikimo studijų centro fondų dokumentai – rankraščiai ir fotografijos.

Kviečiame lankytis: Virtuali paroda JUOZAS MILTINIS. Legendinio režisieriaus įprasmintomis vietomis

Nuotraukoje – Juozas Miltinis Paryžiuje (1932–1937)

Regina Grigaliūnienė
Juozo Miltinio palikimo studijų centras