Siorenas Kierkegoras: gyvenimas – tai realybė, kurią reikia patirti

Išskirtinės architektūros bibliotekos Atrijaus terasoje atidarėme danų filosofo Sioreno Kierkegoro asmenybę ir dvasinį palikimą atskleidžiančią šešiolikos stendų kilnojamąją parodą.  

Atidaryme dalyvavęs Danijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje J.E. p. Jørgenas Molde džiaugėsi lankydamasis Panevėžyje, dėkingas, kad Panevėžys savo Kultūros sostinės programoje mėnesį skyrė Danijai.

Panevėžio miesto meras Vitalijus Satkevičius sveikino panevėžiečius kaip įsibėgėjusios Kultūros sostinės piliečius – turime daugiau kaip 230 įvykusių ir vyksiančių renginių, sakė jis. JE Danijos ambasadoriui nuo visų panevėžiečių meras įteikė Lietuvos kultūros sostinės suvenyrą stiklo gaminį.

Sveikindama svečius bibliotekos direktorės pavaduotoja Genovaitė Astrauskienė atkreipė dėmesį, kad parodos dėka šis didis ne visiems lengvai skaitomas filosofas tampa prieinamas, ir įžvelgė paralelių su šiais metais ypatingai minimu Kristijonu Donelaičiu.

Danijos kultūros instituto Baltijos šalių atstovė Lietuvoje Audronė Sabaliauskienė kalbėjo, kad ši paroda padaryta genialiai – puiki turinio ir formos jungtis, medžiaga pateikiama estetiškai, informatyviai ir tvarkingai, filosofą ir jo indėlį pristato tekstas ir vaizdas. „Kalbėti apie Kierkegorą lengva, nes tai įdomi asmenybė ir filosofas, savo laiku pradėjęs kvestionuoti pačią filosofijos esmę. Savo laiku jis nebuvo pripažintas, o dabar toks įspūdis, kad mūsų dienoms daugeliu prasmių labai artimas,“ sakė A. Sabaliauskienė.

Ji pasakojo, kad Siorenui Kierkegorui didelę įtaką padaręs jo tėvas buvo keista asmenybė. Niūrus, griežtas, bet labai lakios fantazijos. Iš skurdo jis prakeikė dievą, nuo tada jam pradėjo sektis, pamažu iš jo išaugo verslininkas. Bet visą gyvenimą jautėsi nuošalėje, jautė baimę, kad prakeikė dievą. „Fantazija, pažeidžiamumas, buvimas-nebuvimas persidavė Siorenui. Pasak jo, Dievas mums davė gyvenimą, kad taptume savimi, nors toks buvimas pažeidžiamas, nepaisant to, tai vienintelis buvimas,“ kalbėjo A. Sabaliauskienė.

Pranešimą apie Kierkegorą kaip egzistencializmo pradininką skaitė VšĮ Baltoskandijos akademijos atstovas Antanas Skindzera. Apie savo santykį su filosofu, jo maksimalizmą, idealizmą dalinosi J.E. vyskupas Jonas Kauneckas, kunigas Algirdas Dauknys.

Pasak ambasadoriaus Jørgeno Moldes, yra daug žmonių, kurie išmoksta danų kalbą, kad galėtų skaityti Kierkegorą, tačiau ir mokančiam danų kalbą tai sunku. Ambasadorius dalinosi mėgstamomis Kierkegoro citatomis, kaip reikia žvelgti į gyvenimą: „Gyvenimas nėra problema, kurią reikia išspręsti, tai yra realybė, kurią reikia patirti“ arba ambasadoriaus mėgstamiausia „Išdrįsti, vadinasi, akimirkai prarasti pagrindą po kojomis, o neišdrįsti, vadinasi, prarasti save“.

Audronė Sabaliauskienė padovanojo bibliotekai leidinių, taip pat naują lietuvių kalbą išleistą Lietuvos danės, 16 metų praleidusios Sibire, dienoraštį, išleistą į daugelį kalbų.

Danijos kultūros instituto parodą „PASAULIO DANAS SØRENAS KIERKEGAARDAS – TEOLOGAS, FILOSOFAS, RAŠYTOJAS (1813–2013)“, skirta jo 200-osioms gimimo metinėms, kviečiame lankyti iki balandžio 30 d.

Virginijaus Benašo fotografijose parodos atidarymo akimirkos

Informaciją parengė
Vilija Stokienė
PAVB RsV koordinatorė
Tel. (8~45) 50 20 38